Droga Różańcowa

Droga Różańcowa ze Stecówki na Przysłop

W sobotę 7 października we Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej  w naszej parafii miało miejsce ważne wydarzenie. Po Mszy Świętej o godzinie 11.00 Ksiądz Proboszcz Grzegorz Kotarba dokonał uroczystego otwarcia i poświęcenia nowo powstałej Drogi Różańcowej. Połączyła ona Kapliczkę Matki Boskiej Częstochowskiej na Stecówce, zwaną często „Milenijną” z położoną na Przysłopie kapliczką, w której znajduje się krucyfiks z roku 1864. W uroczystości udział wzięli nie tylko parafianie, ale także liczna grupa gości związanych ze środowiskiem pomysłodawców nowego szlaku sakralnego. Ksiądz Proboszcz wraz z odmawiającymi różaniec wiernymi przeszedł całą drogę dokonując poświęcenia każdej z kapliczek. Wygłosił on również rozważania poszczególnych tajemnic.

Droga Różańcowa składa się z dwudziestu zawieszonych na drzewach drewnianych kapliczek, w których zamieszczono płaskorzeźby autorstwa Grzegorza Kuśnierza, przedstawiające poszczególne tajemnice radosne, światła, bolesne i chwalebne. Warto przypomnieć, że jest to ten sam artysta, który wykonał już wcześniej Drogę Krzyżową dla naszego kościoła. Tym samym Droga Różańcowa stała się niejako dopełnieniem wnętrza świątyni.

Pomysłodawcami i pierwszymi inicjatorami powstania tego dzieła była trójka miłośników gór, turystów i przyjaciół zarazem, połączonych silną wiarą w moc modlitwy różańcowej. Z czasem wokół projektu zgromadziło się liczne grono ludzi dobrej woli zarówno z kraju jak i zagranicy - kolejne osoby dołączały do projektu – znajomi i przyjaciele, każdy dawał coś od siebie. W przygotowania do instalacji kapliczek zaangażowali się także nasi parafianie. Podjęli się oni nie tylko finansowego wsparcia dzieła, ale co najważniejsze stałej opieki nad kapliczkami. Przedstawiciele poszczególnych przysiółków, a także rodziny i osoby indywidualne tworzą grupę „Strażników Drogi Różańcowej”, której zadaniem będzie dbanie o ewentualną renowację kapliczek i schludny wygląd ich otoczenia.

Początkiem Drogi Różańcowej jest Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiejznajdująca się niemalże na rozstaju dróg wiodących na Kubalonkę, do Wisły Czarnego oraz do przysiółku Skała – to tutaj rozpoczynamy naszą modlitwę. Zaraz obok, na drzewie zobaczymy też pierwszą z kapliczek przedstawiającą I Tajemnicę Radosną, kolejne z nich odnajdziemy podążając szlakiem czerwonym w kierunku „Rozstajów nad Pietroszonką”, gdzie pojawia się szlak czarny wiodący ku Karolówce i to właśnie nim powinniśmy dalej podążać. Niejako symbolicznie tuż za rozstajami odnajdziemy V Tajemnicę Radosną „Odnalezienie Jezusa w Świątyni”. Po skończeniu się szlaku czarnego drogę kontynuujemy połączeniem szlaków zielonego i niebieskiego zmierzając w kierunku Przysłopu. Tutaj, tuż obok kaplicy z XIX wiecznym krucyfiksem kończy się naszaDroga Różańcowa.

Wróćmy jednak na chwilę do przełomu września i października, kiedy to rozpoczęto tworzenie naszego szlaku sakralnego, a katolicy z całej Polski przygotowywali się do akcji „Różaniec Do Granic”. W odniesieniu do obu tych inicjatyw w Internecie zaczęły pojawiać się liczne komentarze, a wiele spośród nich miało niestety charakter negatywny. Żalem napełniał nas nie tylko sam fakt krytyki, ale przede wszystkim sposób jej wyrażania.

Może czasem warto byłoby włączyć się do dyskusji z ripostą względem pejoratywnych wypowiedzi pod adresem osób wierzących. Jednocześnie mając na uwadze, że zwracając się do przeciwników, używając ich własnego „języka nienawiści” nie przyczynimy się do ich nawrócenia, ani nie przybliżymy do pokoju na świecie.

Pamiętajmy w tym szczególnym miejscu – Beskidzkiej Fatimie o modlitwie różańcowej, o którą w objawieniach tak prosiła nasza Patronka, wskazując ją nam, jako drogę do przemiany ludzkich serc i pojednania.

fot. i tekst: Oliwia Szotkowska