Droga Różańcowa

Droga Różańcowa ze Stecówki na Przysłop

W sobotę 7 października 2017 r. we Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej  w naszej parafii miało miejsce ważne wydarzenie. Po Mszy Świętej o godzinie 11.00 Ksiądz Proboszcz Grzegorz Kotarba dokonał uroczystego otwarcia i poświęcenia nowo powstałej Drogi Różańcowej. Połączyła ona Kapliczkę Matki Boskiej Częstochowskiej na Stecówce, zwaną często „Milenijną” z położoną na Przysłopie kapliczką, w której znajduje się krucyfiks z roku 1864. W uroczystości udział wzięli nie tylko parafianie, ale także liczna grupa gości związanych ze środowiskiem pomysłodawców nowego szlaku sakralnego. Ksiądz Proboszcz wraz z odmawiającymi różaniec wiernymi przeszedł całą drogę dokonując poświęcenia każdej z kapliczek. Wygłosił on również rozważania poszczególnych tajemnic.

Droga Różańcowa składa się z dwudziestu zawieszonych na drzewach drewnianych kapliczek, w których zamieszczono płaskorzeźby autorstwa Grzegorza Kuśnierza, przedstawiające poszczególne tajemnice radosne, światła, bolesne i chwalebne. Warto przypomnieć, że jest to ten sam artysta, który wykonał już wcześniej Drogę Krzyżową dla naszego kościoła. Tym samym Droga Różańcowa stała się niejako dopełnieniem wnętrza świątyni.

Pomysłodawcami i pierwszymi inicjatorami powstania tego dzieła była trójka miłośników gór, turystów i przyjaciół zarazem, połączonych silną wiarą w moc modlitwy różańcowej. Z czasem wokół projektu zgromadziło się liczne grono ludzi dobrej woli zarówno z kraju jak i zagranicy - kolejne osoby dołączały do projektu – znajomi i przyjaciele, każdy dawał coś od siebie. W przygotowania do instalacji kapliczek zaangażowali się także nasi parafianie. Podjęli się oni nie tylko finansowego wsparcia dzieła, ale co najważniejsze stałej opieki nad kapliczkami. Przedstawiciele poszczególnych przysiółków, a także rodziny i osoby indywidualne tworzą grupę „Strażników Drogi Różańcowej”, której zadaniem będzie dbanie o ewentualną renowację kapliczek i schludny wygląd ich otoczenia.

Początkiem Drogi Różańcowej jest Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej znajdująca się niemalże na rozstaju dróg wiodących na Kubalonkę, do Wisły Czarnego oraz do przysiółku Skała – to tutaj rozpoczynamy naszą modlitwę. Zaraz obok, na drzewie zobaczymy też pierwszą z kapliczek przedstawiającą I Tajemnicę Radosną, kolejne z nich odnajdziemy podążając szlakiem czerwonym w kierunku „Rozstajów nad Pietroszonką”, gdzie pojawia się szlak czarny wiodący ku Karolówce i to właśnie nim powinniśmy dalej podążać. Niejako symbolicznie tuż za rozstajami odnajdziemy V Tajemnicę Radosną „Odnalezienie Jezusa w Świątyni”. Po skończeniu się szlaku czarnego drogę kontynuujemy połączeniem szlaków zielonego i niebieskiego zmierzając w kierunku Przysłopu. Tutaj, tuż obok kaplicy z XIX wiecznym krucyfiksem kończy się naszaDroga Różańcowa.

Wróćmy jednak na chwilę do przełomu września i października, kiedy to rozpoczęto tworzenie naszego szlaku sakralnego, a katolicy z całej Polski przygotowywali się do akcji „Różaniec Do Granic”.

Pamiętajmy w tym szczególnym miejscu – Beskidzkiej Fatimie o modlitwie różańcowej, o którą w objawieniach tak prosiła nasza Patronka, wskazując ją nam, jako drogę do przemiany ludzkich serc i pojednania.

fot. w galerii i tekst: Oliwia Szotkowska

2019  Parafia Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce  ©  globbers joomla templates