"Serce Górala i Groń" - koncert

"Serce Górala i Groń" - koncert

Serce grala i gro

 

25 sierpnia wieczorem w naszej parafii miało miejsce długo wyczekiwane wydarzenie artystyczne. Józef Skrzek i Kapela "Wałasi” zagrali przepiękny koncert charytatywny „Serce Górala i Groń”. Artyści ci, wspierali już wcześniej swym talentem naszą świątynię pomagając w zbiórkach pieniędzy na rzecz jej odbudowy po tragicznym pożarze z grudnia 2013 r.

Piątkowe wydarzenie było historycznym odniesieniem do tego, jakie miało miejsce 20 lat temu 24 maja 1997. Nasza Parafia obchodziła natenczas uroczyście Jubileusz 25-lecia swego powstania, jednocześnie cieszyliśmy się się z wybudowania nowej wolnostojącej dzwonnicy i poświęcenia przez ks. bp. Tadeusza Rakoczego zawieszonego tu dzwonu „Pani Fatimska”. Wtedy to na Stecówce po raz pierwszy wybrzmiał piękny koncert „Serce Górala i Groń” – Tryptyk Beskidzki z Kapelą „Wałasi’. Inny był wtedy kościół, inny skład kapeli Zbigniewa Wałacha, lecz ten sam „duch tego miejsca”, „Pani Fatimska” i jej serce. Równo po dwudziestu latach i trzech miesiącach od tamtego momentu, w setną rocznicę Objawień Fatimskich dźwięk dzwonu ponownie zwołał na to miejsce zarówno wielbicieli twórczości Józefa Skrzeka i Zbigniewa Wałacha oraz towarzyszących mu muzyków, jak i ludzi, którzy przyszli tu przede wszystkim z miłości do naszego kościoła i chęci finansowego wsparcia zakupu organów.

Nieco po 19.00 od bicia dzwonu „Pani Fatimska” i zagranej jednocześnie przez Józefa Skrzeka autorskiej kompozycji rozpoczął się ten niezwykły, ponad dwugodzinny spektakl muzyczny, w którym oprócz założyciela legendarnej grupy SBB wzięła udział Kapela "Wałasi”, w swym nowym, pełnym góralskich osobowości składzie. Liderem formacji niezmiennie pozostaje Zbigniew Wałach – multiinstrumentalista i kompozytor dbający o autentyczność i mocne zakorzenienie w tradycji muzycznej regionu prezentowanej przez kapelę twórczości. Wspierają go w tym: syn – Jan Wałach, Katarzyna Broda-Firla, Bolesław Niedoba i Maciej Szymkowiak. 


Podczas koncertu oprócz tytułowego „Serce Górala i Groń” wysłuchaliśmy między innymi takich utworów jak „Szumi Dolina”, „Uwielbienie”, „Baranio” czy też „Z których krwi, krew moja”, w którym padają niezapomniane słowa „z miłości jestem”. 
Koncert zakończył się nieco po 21.00 kiedy to donośny dźwięk bijącego serca naszej „Pani Fatimskiej” wraz z przejmującą muzyką w wykonaniu Józefa Skrzeka ponownie napełniły echem okoliczne gronie.

Po koncercie nadeszła chwila na podziękowania i gratulacje. Pani Aneta Legierska w imieniu Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej pogratulowała artystom wspaniałego występu, a naszemu Księdzu Proboszczowi Grzegorzowi Kotarbie zakończonej sukcesem odbudowy świątyni. W imieniu parafian artystom podziękowała nasza organistka Krystyna Kaczmarzyk, nawiązując jednocześnie do ich zaangażowania na etapie zbierania środków na odbudowę kościoła po pożarze. Ksiądz Proboszcz w krótkim wystąpieniu podziękował osobiście wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji koncertu, natomiast artyści przekazali na jego ręce pamiątkowy album „Motywy karpackie w sztuce Jana Wałacha” opatrzony autografami.

Na koniec tego niezwykłego wieczoru Ksiądz Proboszcz udzielił wszystkim zebranym Błogosławieństwa.

Składamy serdeczne podziękowania Józef Skrzekowi, Zbigniewowi Wałachowi, Katarzynie Brodzie – Firla, Maciejowi Szymkowiakowi, Bolesławowi Niedobie i Janowi Wałachowi za wspaniały koncert charytatywny na rzecz naszej parafii oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego przygotowania, szczególnie Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Istebnej za wielkie zaangażowanie w organizację imprezy. Przybyłym na koncert słuchaczom, którzy zechcieli wesprzeć ofiarą zakup organów wielkie „Bóg zapłać”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Tutaj fragment z koncertu nagrany przez Radio Istebna


Tutaj pełna fotorelacja p. Jacka Kohuta


 Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://xn--parafiastecwka-vob.pl/images/Serce_gorala_i_gron_-_sierpien

2021  Parafia Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce  ©  globbers joomla templates