Pożar

Pożar kościółka na Stecówce.

Nikt z uczestników pierwszej mszy roratniej w dniu 2 grudnia wychodzących z kościoła na Stecówce nie przypuszczał, że będzie się modlił w nim po raz ostatni. Wierni w spokoju opuszczali po godzinie 18.00 kościół. Wszystko w nim było tak jak zawsze podczas mszy wieczornych.

Noc przyniosła jednak tragiczną w skutkach zmianę. Około godziny 1.00 wybuchł pożar. Ogień zapalił się w przy wejściu do kościoła i szybko rozprzestrzenił się po całym budynku. Kilkudziesięciu strażaków próbowało uratować góralską kaplicę przed całkowitym spaleniem.  Niestety ich wysiłek nie pozwolił uratować budynku przed niszczycielską siłą żywiołu. Udało im się wynieść tabernakulum, ale zabrakło czasu, by pójść jeszcze po Obraz Matki Boskiej Fatimskiej oraz inne sprzęty liturgiczne z wyposażenia kościoła. Ogień był tak duży, że wchodzenie pod palący się dach obarczone było olbrzymim ryzykiem. Wraz z parafianami strażacy wynieśli z zakrystii stroje liturgiczne, lekcjonarze oraz inne przedmioty tam przechowywane.

Akcja gaśnicza trwała do godzin porannych. Wschodzące słońce  oświetliło swym blaskiem pogorzelisko. Ludzie przybywający na miejsce tragedii mogli zobaczyć opalone ściany oraz ponuro wyglądające wnętrze kościoła. Biegły, który dokonał oględzin miejsca pożaru, stwierdził, że przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej.

Parafianie wraz z księdzem proboszczem podjęli decyzję o odbudowie kościółka. W najbliższych dniach zostanie uporządkowany teren spaleniska, na którym wiosną chcemy rozpocząć dzieło odbudowy.

Dziękujemy wszystkim, którzy osobiście, telefonicznie, na forach internetowych oraz w prasie wyrazili słowa wsparcia dla naszej  wspólnoty parafialnej oraz  gospodarza ks. Grzegorza Kotarby.

Numer konta odbudowy kościoła: