Informacje - Stecówka

Informacje - Stecówka

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce

 

kosciol 02d

 

Krótka historia świątyni

Kościół odbudowany w latach 2014-2016 po pożarze wcześniejszej, również drewnianej świątyni powstałej w latach 1957 – 58. Niemalże doszczętnie spłonęła ona w nocy z 2 na 3 grudnia 2013 r. Ocalało wtedy żaroodporne tabernakulum z nienaruszonym Najświętszym Sakramentem, co przez
Ks. Proboszcza Grzegorza Kotarbę zostało uznane za znak do odbudowy kościoła. Mimo tragicznych wydarzeń i trudu rozpoczynającego się dzieła odbudowy życie parafii toczyło się nadal. Ksiądz proboszcz i zgromadzeni wokół niego parafianie niezwłocznie przystosowali znajdującą się na plebanii dawną salkę katechetyczną na potrzeby sprawowania Eucharystii.

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce miał zawsze szczególne znaczenie, nie tylko dla mieszkańców parafii, czy też Trójwsi Beskidzkiej, ale także przybywających tu licznie gości. Pierwotnie, ze względów politycznych budowany niemalże w tajemnicy jako „owczarnia” przez mieszkańców okolicznych przysiółków: Stecówki, Leszczyny, Pietroszonki, Skały, Łączyny, Filipionki, Murzynki i Mlaskawki, stał się symbolem wiary miejscowej ludności. Wezwanie jakie otrzymał przy poświęceniu, w bezpośredni sposób nawiązywało do pasterskich tradycji polany Stecówka, na której został wybudowany. Miejsce to ma bowiem upamiętniać objawienia Najświętszej Marii Panny, jakie wydarzyły się w roku 1917 w portugalskiej miejscowości Fatima. Nasza świątynia parafialna usytuowana jest w pięknym górzystym terenie, tuż przy Głównym Szlaku Beskidzkim, za sprawą czego stała się niezwykle popularna wśród turystów, ciesząc ich oczy zarówno architekturą, jak
i wyposażonym przez lokalnych artystów wnętrzem. Z miejscem tym, w ten lub inny sposób związanych było i nadal jest wielu artystów i muzyków, zwłaszcza tych rozmiłowanych w lokalnym folklorze. Wszystkie te przesłanki sprawiły, że przy odbudowie zniszczonego obiektu postanowiono
w możliwie wielu aspektach odwołać się do wcześniejszego wyglądu kościoła, a także tradycji regionu, jednocześnie respektując aktualne prawo budowlane i względy bezpieczeństwa. Inicjatywę odbudowy wsparli nie tylko sami parafianie i władze Diecezji Bielsko-Żywieckiej, ale także liczne grono miłośników turystyki górskiej, folkloru oraz środowisko artystyczne, w tym od lat związany ze Stecówką Józef Skrzek, Józef i Joszko Brodowie, Kapela „Wałasi”, Zespół Regionalny „Istebna”
i wielu innych. Na rzecz odbudowy kościoła zorganizowano kilka koncertów charytatywnych i zbiórek pieniędzy.


Końcem lipca 2014 roku Ks. Grzegorz Kotarba uzyskał pozwolenie na odbudowę kościoła, a już początkiem sierpnia rozpoczęto prace budowlane.

Zarówno na etapie samego projektowania, jak i późniejszej odbudowy ks. proboszcz zaprosił do współpracy ludzi nie tylko mających doświadczenie w budownictwie drewnianym, ale także znających tradycyjną architekturę Beskidu Śląskiego. Prowadzone pod czujnym nadzorem Komisji Architektury
i Sztuki Sakralnej Diecezji Bielsko-Żywieckiej prace budowlane i wykończeniowe postępowały szybko. Końcem października roku 2014 osiągnięto w odbudowie tzw. stan surowy otwarty. Wiele czasu
i starania poświęcono pracom wykończeniowym i wyposażeniu świątyni.


20 października 2016 roku na wieżę kościelną podniesiony został dzwon. Świątynia była praktycznie gotowa na przyjęcie wiernych!

14 listopada 2016 Ks. Proboszcz Grzegorz Kotarba wraz z przedstawicielami parafii odebrał
w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego uprawomocniony dokument zezwalający na użytkowanie odbudowanego kościoła.


20 listopada 2016 r. w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata nadeszła wyczekiwana przez proboszcza i parafian chwila - w nowo odbudowanym Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej uroczyście odprawiona została pierwsza Msza Święta. Po raz pierwszy też z kościelnej wieży odezwał się dzwon Jezus Chrystus Dobry Pasterz. Najświętszą Ofiarę sprawował i homilię wygłosił Ks. Proboszcz Grzegorz Kotarba.

Niezwykły charakter miała pierwsza odprawiona w kościele pasterka, kiedy to na Stecówkę przyjechały kapele góralskie z całej Trójwsi Beskidzkiej by z radością dziękować Panu za to Boże Narodzenie i odrodzenie tego, tak ważnego dla wielu miejsca.

Piękną tradycją świątyni na Stecówce są od lat organizowane tu Czuwania Fatimskie. Od maja do października parafianie oraz goście gromadzą się tu na nocnej modlitwie, aby w ten sposób upamiętnić Objawienia Fatimskie.
Architektura

Kościół orientowany, jednonawowy, tak jak i wcześniejszy wybudowany z drewna świerkowego. Posiada on konstrukcję wieńcową, a belki łączone są na tzw. jaskółczy ogon. Niewyodrębnione prezbiterium zamknięte trójbocznie. Zakrystia od strony północnej. Dach pokryty gontem. Wypusty
i zgłowce ozdobnie wycinane. Nad wejściem do kościoła szczyt zdobiony na wzór góralskiej chaty. Odbudowana świątynia wpisana jest na Szlak Architektury Drewnianej na terenie województwa śląskiego.


Wyposażenie

Wewnątrz podłoga z drzewa jesionowego. W prezbiterium znajduje się prosty modrzewiowy ołtarz
w formie stołu, a na jego osi drewniane tabernakulum ozdobione chrystogramem. Powyżej umieszczono obraz przedstawiający patronkę świątyni Matkę Bożą Fatimską wraz z Łucją, św. Hiacyntą i św. Franciszkiem na tle beskidzkiego krajobrazu. Obraz ten pędzla Iwony Konarzewskiej jest wiernym odtworzeniem oryginału autorstwa Jana Wałacha, jaki znajdował się w spalonym kościele (artystka jest wnuczką jego siostry). Zdobiona snycerką architektoniczna rama obrazu przypomina swym kształtem przydrożną kapliczkę, co nawiązuje do bardzo żywej na terenie Beskidzkiej Trójwsi tradycji budowania kapliczek w poszczególnych przysiółkach. Ambonka, krzesło dla celebransa (ozdobione techniką ażurową), a także ławki dla służby liturgicznej wykonane zostały
z drzewa modrzewiowego. Ozdobne, rzeźbione balaski z motywem krzyża oraz balustrada chóru sporządzone są natomiast z drzewa świerkowego. Na belkach znajdują się elementy tradycyjnego zdobnictwa (zwłaszcza motywy geometryczne, w tym tzw. róże) oraz inskrypcje maryjne upamiętniające Objawienia Fatimskie oraz budowę tej i wcześniejszej świątyni. Wszystkie te elementy wyposażenia kościoła wraz z ich zdobieniem wykonane zostały przez Wiesława Wojtasa – znanego miejscowego cieślę i rzeźbiarza, ucznia Jana Krężeloka „Poleśnego”, będącego twórcą wielu rzeźb znajdujących się w dawnym kościele. Oryginalna drewniana chrzcielnica powstała z wydrążonego pnia wraz z korzeniem. Modrzewiowe ławki dla wiernych zdobi snycerka - motywy roślinne oraz sześcioramienne gwiazdy. Ławki te wykonała i zamontowała Firma Obróbki Drewna „Legierski”
z Koniakowa od lat specjalizująca się w tworzeniu mebli z drewna litego wzorowanych na tradycyjnych formach i zdobnictwie.


Na ścianach kościoła umieszczone zostały płaskorzeźby dłuta Grzegorza Kuśnierza przedstawiające Stacje Drogi Krzyżowej. Artysta ten wyrzeźbił także główki aniołków zdobiące szczyt ramy obrazu ołtarzowego.

W przedsionku, krzyż z subtelnym ryzowanym wzorem (W. Wojtas), na nim rzeźbiona w drewnie lipowym postać Jezusa Chrystusa dłuta Grzegorza Kuśnierza. Po obu stronach krucyfiksu
w drewnianych ramach sporządzonych przez Wiesława Wojtasa obrazy Iwony Konarzewskiej. Patrząc od lewej:


  • Sługa Boży Mateusz Talbot
  • Święty Ojciec Pio z Pietrelciny
  • Sługa Boży Matteo da Agnone
  • Święty Charbel Makhlouf

Drewniany konfesjonał wykonany został przez Jana Michnioka z Międzyrzecza Górnego. Kropielnica autorstwa lokalnego artysty Bolesława Michałka.

Na wieży kościelnej dzwon z Ludwisarni mgr inż. Zbigniewa Ludwika Felczyńskiego. Nosi on imię Jezus Chrystus Dobry Pasterz i został ufundowany jako – DAR PARAFIAN ZA DUSZPASTERSTWA PROB. KS. GRZEGORZA KOTARBY. Jest to dzwon Jubileuszowy 1050 rocznicy Chrztu Polski, 966 Stecówka 2016.

Krzyż na wieżę wykonany został przez kowala – artystę Jana Juroszka z Istebnej i pozłocony przez Czesława Muszalika z Jaworzynki.

W bezpośrednim otoczeniu kościoła drewniana dzwonnica z roku 1997 z dzwonem o im. Pani Fatimska. Na szczycie dzwonnicy umieszczono ocalały z pożaru krzyż z wieży dawnego kościoła. Na placu kościelnym znajduje się także Krzyż Misyjny z roku 2000.Msze św. w niedziele są tutaj sprawowane o godz. 9.00 i 11.00.

 

                                                             IMG 4828

2021  Parafia Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce  ©  globbers joomla templates